سونوگرافی بارداری 

 

 

سونوگرافی بارداری وسیله ای مناسب  و دقیق و ارزان برای تشخیص بارداری ، خطراتی که حاملگی طبیعی را تهدید مینماید و وضعیت قرارگرفتن جنین در حفره رحم و سلامت جنین  و تشخیص  ناهنجاریهای مادرزادی  در جنین  و تشخیص بیماریهای  جنین که باید بعد از زایمان درمان شود  و از اسیب بیشتر به نوزاد جلوگیری شود ویا بیماریهایی که قابل درمان نبوده با صلاحدید پزشکان متخصص به ختم حاملگی اقدام شود .

 

خوشبختانه تاکنون خطر شناخته شده ای در حد سونوگرافی بارداری لازم برای این وسیله تشخیصی اعلام نگردیده است .

 

 

سونوگرافی همچنین رشد جنین و اثرات بیماریهای  مادر را بروی جنین بخوبی 

نشان میدهد . بسیاری از افراد برای تشخیص جنسیت جنین به رادیولوژیستها مراجعه مینمایند  که از نظر علمی در همه موارد درخواست منطقی نمیباشد هرچند در مورد بعضی از بیماریهای جنین تعیین جنسیت ضروری است .

 

 

سه بار سونوگرافی در طی زمان حاملگی مناسب بوده که به ترتیب  در سه ماهه اول و دوم و سوم میباشد .

 

 

 سونوگرافی بارداری بوسیله سونوگرافی های  دو بعدی انجام میپذیرد که میتواند اغلب اطلاعات موردنیاز در مورد سن حاملگی و سلامت جنین  و وضعیت جفت و مایع امنیوتیک و موقعیت جنین را به پزشک ارائه نماید ولی از سالها قبل روش جدیدتری از سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی ابداع گردید  که میتوانند با توجه ارائه تصاویر سه بعدی از جنین  در حال سکون و حرکت ( چهار بعدی ) اطلاعات کامل تری نسبت به سونوگرافی های دو بعدی در اختیار  پزشک قرار دهند . بخصوص بیماریهای  مربوط به صورت و لب ( لب شکری )  و همچنین اندامهای جنین ویا بیماریهای قلب جنین و بیماریهای کروموزومی .

 

 

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی ضروری است با دستور پزشک انجام شود چرا که با توجه به مدت زمان تابش امواج صوتی در سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی طولانی تر بوده احتمال اسیب  ناشی از امواج صوتی بیشتر خواهد بود.

 

در مرکز رادیولوژی رازی شهرری علاوه بر دستگاههای ام ارای و سی تی اسکن و رادیولوژِی دیجیتال و سنجش تراکم استخوان دستگاههای پیشرفته سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی و چهاربعدی در اختیار بیماران محترم تهران و شهرری جهت انجام  سونوگرافی های لازم جهت بررسی سلامت جنین موجود میباشد.

زمان مناسب برای سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی  هفته 24تا 32 حاملگی است و برای امادگی بیشتر نوشیدن مایعات از چندین روز قبل کمک کننده خواهد بود . 

تمای حقوق این سایت برای مرکز تصویر برداری رازی محفوظ می باشد.
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت